Ułatwienia dostępu

Aktualności

XXV Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Warmińsko-Mazurskiej OIIB

Image

XXV Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Warmińsko-Mazurskiej OIIB

Jarosław Kukliński będzie przewodniczył Okręgowej Radzie warmińsko-mazurskiego samorządu zawodowego inżynierów budownictwa w kadencji 2026-2030. To jedna z najważniejszych decyzji delegatów obradujących 17 kwietnia na XXV Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym W-MOIIB w Olsztynie. 

Niemal jednogłośnie delegaci przyjęli sprawozdania z działalności organów Izby za miniony rok, udzielili absolutorium Radzie W-MOIIB i wybrali nowe władze. Jarosław Kukliński był jedynym kandydatem na funkcję przewodniczącego, podobnie jak przewodniczący poszczególnych organów, którzy również będą kontynuować pracę na zajmowanych wcześniej funkcjach. I tak „szefować” im będą: Jacek Zabielski – Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Mariusz Tomczuk – Okręgowemu Sądowi Dyscyplinarnemu, Sylwia Kierdelewicz – Okręgowej Komisji Rewizyjnej, a Lilianna Majewska-Farjan została rzecznikiem koordynatorem zespołu Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej W-MOIIB.

Zebranych przywitał i obrady rozpoczął Jarosław Kukliński, przewodniczący Okręgowej Rady W-MOIIB. A rozpoczął je nietypowo, bo... Wiadomym powszechnie jest, że środowisko „żyje” największą w historii Izby inwestycją – budową nowej, własnej, siedziby przy ul. Partyzantów 82 w Olsztynie. Zanim więc jeszcze z mównicy padło choćby słowo o formalnościach zjazdowych, organizatorzy wydarzenia zaspokoili największą ciekawość zebranych prezentując film na temat postępu prac na placu budowy. Budynek jest w trakcie odbiorów, a na koniec kwietnia zaplanowane jest oddanie go do użytkowania.

Po zaspokojeniu największej ciekawości członków samorządu, okraszonej gromkimi brawami rozpoczęła się pierwsza część Zjazdu. Swoją obecnością zaszczycili m.in.: Ewa Kaliszuk – senator RP, Justyna Sarna-Pezowicz – wiceprezydent Olsztyna, Mariusz Dobrzeniecki – prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (członek i delegat na Zjazd W-MOIIB) i Maciej Kotarski – Wojewódzki Inspektor nadzoru Budowlanego. Obecni byli licznie: pracownicy Urzędu Miejskiego w Olsztynie, Urzędu Marszałkowskiego, Okręgowego Inspektoratu Pracy. Znakomici goście reprezentujący szkolnictwo średnie i wyższe z całego województwa, przedstawiciele branżowych stowarzyszeń naukowo-technicznych, samorządów zrzeszonych w Forum Zawodów Zaufania Publicznego. Szczególnie serdecznie przewodniczył powitał zaś najważniejszych gości – delegatów, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz samorządu i poświęcają na to swój czas. Następnie symboliczną minutą ciszy uczczono pamięć inżynierów, którzy odeszli w minionym roku.

Prowadzenie kolejnego, uroczystego i doniosłego, punktu obrad przejął Jacek Zabielski. Dotyczył on odnaczenia osób szczególnie zaangażowanych w prace na rzecz Izby Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi PIIB. Tradycją jest, że Izba wspiera i promuje młodzież średnich szkół o profilu budowlanym. Najlepsi uczniowie, wytypowani przez dyrekcje, otrzymują listy gratulacyjne i symboliczne nagrody.

Po tej miłej części Zjazdu, głos zabrali goście. Na długo. Każdy bowiem chciał osobiście, przed całą salą podziękować za zaproszenie, wręczyć grawerton czy upominek, a głównie wyrazić wdzięczność za ostatnie lata współpracy. Wszyscy oceniali ją bardzo pozytywnie i deklarowali kontynuację w co najmniej takim samym wymiarze.

Po przerwie rozpoczęła się wielogodzinna część „robocza”. Komisja mandatowa policzyła frekwencję, a Marek Wenta, jej przewodniczący podał statystykę:

- Na sto wysłanych zawiadomień do delegatów na sali obecnych jest 92, co oznacza prawomocność Zjazdu. Wszyscy delegaci odpowiednio wcześniej otrzymali materiały zjazdowe, a w nich m.in. sprawozdania z działania Okręgowej Rady i poszczególnych organów Izby, więc nie omawiano ich już szczegółowo. Sprawozdania krótko i sprawnie referowali ich przewodniczący. Dyskusji na ich temat nie było. I nadeszła najbardziej emocjonująca chwila, blok wyborczy.

Jarosław Kukliński dziękował za powierzone mu zaufanie, otrzymał gratulacje, piękne kwiaty, wiele miłych słów i wykonano pamiątkowe zdjęcia. Zapowiedział też, co uważa za najważniejsze do zrobienia w nowej kadencji:

- Jednym z najważniejszych pozostaje doskonalenie zawodowe. Drugim - integracja środowiska. Spotkania branżowe budują siłę naszego samorządu. I solidarność środowiskowa, wyrażana choćby przez system pomocy materialnej dla członków.

Przewodniczący mówił jeszcze o temacie będącym dla wielu inżynierów „kulą u nogi”, czyli relacjach z urzędami.

Potem odbyły się pozostałe głosowania. Po wyczerpaniu porządku obrad Janusz Nowak zamknął obrady.

 

Barbara Klem

Zdjęcia: Tomasz Wróblewski

Image

Porady prawne w środy i czwartki w godz. 15.00-16.00 (po uprzednim uzgodnieniu terminu)

Kontakt:

Plac Konsulatu Polskiego 1

pok. 204a (II piętro)

10-532 Olsztyn

wam@wam.piib.org.pl

tel. (89) 523-76-40